חדשות
מחפשים מתנדבים

 

דרושים מתנדבים רציניים לעבודת התנדבות ארוכת טווח עם משפחות הנרצחים/נרצחות. לפרטים פנה/י למנהלת המרכז באזורך

כנס בתל חי

 

המכללה האקדמית תל חי מארגנת בתאריך ה-28/6/2016 כנס מקצועי העוסק בהתעללות נפשית בתוך המשפחה.

לפרטים והרשמה לחץ כאן

 

הצעות להשתתפות במחקר

 ד"ר טלי גל, מבית הספר לקרימינולוגיה באוניברסיטת חיפה מחפשת משתתפים לשני מחקרים הנערכים מטעם האוניברסיטה.

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחץ כאן

 

דברי פתיחה לטקס מפי ד"ר שי שלקס

 

ברוכים הבאים לטכס הזיכרון לנרצחים ולנרצחות של משפחות נפגעי עבירות המתה.


עמותת 'אלה' מפעילה מיולי 2012 את תכנית  סנ"ה – סיוע לבני למשפחות נפגעי עבירות המתה, ב-6 מרכזי סיוע ברחבי הארץ. זו השנה השלישית שאנו מקיימים טכס חשוב זה. אנו סבורים שלמסורת זו ישנו מסר חשוב ביותר והוא שנפגעי ההמתה ויקיריהם קיימים, קולם הכואב נשמע, והוא חלק בלתי נפרד מקולה של מדינה זו.

 


 עצם התאספותנו השנתית כאן, יחד, יוצרת מסורת הנותנת קול ומקום לזעקתכם, ומסורת של איחוד ותמיכה, היזכרות ואזכור, לכל אלה שיקיריהם נלקחו מהם בדרך כה נוראה. התאספותכם כאן הערב, מהווה מראה מיוסרת וזועמת מול פניה של חברתנו: תזכורת כתובה בדם לקלות הבלתי נסבלת בה נקטפים חיי אדם בחברתנו.

 


אנו תקווה שרשת התמיכה הזו, המתהווה כאן, תהווה נידבך נוסף העשוי לסייע ליושבים כאן הערב להתמודד עם יתר כוחות ועמידות עם האסון שפקדם.
כמו האדוות המתפזרות לכל עבר כשאבן מושלכת לאגם, כך היכולת המתחזקת להתמודד, כיחידים וכקבוצה, עשויה להוות דוגמא ותרומה לעמידותה של החברה בתוכה אנו חיים בכללותה.

 


 
בשם מר יהל שחר יושב ראש עמותת 'אלה' וההנהלה המשותפת של הגב' יעלה כהן ומר בני לייזר, אני מתכבד לברך את אורחינו:

 


ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג,

מנכ"לית משרד המשפטים הגב' אמי פלמור

גב' איילה מאיר מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד הרווחה והשירותים החברתיים,

מר אילן שריף מפקח ארצי בנושא אבדן פתאומי ושכול,

עו"ד גלעד סממה מנהל האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים,

עורכת הדין הדס גבריאל זני ממונה נפגעי עבירות המתה באגף לסיוע משפטי,

תת ניצב חיים אפרגן סגן ראש אגף לחקירות ומודיעין במשטרת ישראל,

תת ניצב אורי מכלוף ראש חטיבת חקירות, סגן ניצב מאיר ברקוביץ ראש מדור נפגעי עבירה,

גב' לרה צינמן יושבת ראש ארגון משפחות נרצחים ונרצחות בישראל,

פרופ' אורי ינאי מהאוניברסיטה העברית, חבר בוועדת ההיגוי של תוכנית סנ"ה, ו -לכן משפחות יקרות.


שמי דר' שי שלקס ואני פסיכולוג העובד בעמותת 'אלה' - מרכז להתמודדות נפשית עם אובדן. אני חוקר ומטפל באנשים שחוו פוסט טראומה ושכול.
מרכז 'אלה' הוקם בשנת 1979 ומאז טיפל באלפי אנשים אשר חוו אובדן, שכול, טראומה וכאב נפשי.


 
בתכנית סנ"ה  - מרכזי סיוע לבני משפחות נפגעי עברות המתה אשר מופעלים על ידי מרכז 'אלה', אנו משתדלים להעניק את הליווי המגיע לכם בצורה הטובה ביותר על ידי מנהלות המרכזים.
 
אני מתכבד להתחיל טכס זיכרון זה.
עכשיו נקדיש דקה דומיה לזכרם של יקירנו.


כעת נעבור להדלקת הנרות לזכרם של שבעה נרצחים. שבעה אלה הוזמנו השנה על מנת לייצג פנים שונות של חברתנו. בשנה שעברה הוזמנו ובעתיד יוזמנו מדליקי נרות אחרים. הפמוטים אותם ידליקו בני המשפחות הם פרי עבודתה של הגב' חן פיפר אומנית רב תחומית העוסקת בעיקר בעבודה בזכוכית. חן היא חברה יקרה של עמותת 'אלה'.

 


ה"פמוטים", שעוצבו במיוחד לטקס זה, מהווים מעיין "חומה שקופה" המקיפה את מקור האור לעילוי נשמתו של היקיר שאיננו עוד איתנו.
מוטות הזכוכית הצבעונית הם בצבעים של ירוק, זהבהב וכחול, כצבעי החיים, האושר והשמיים שהם ללא גבולות.

 


הפמוט הנוסף שהוא נר התקווה בוצע בזכוכית בצבע לבן – לתקווה לעתיד.
האירועים המחרידים שכל אחד ואחת מכם חוויתם, הינם טראומטיים. הטראומטיות שלהם נעוצה בעצם העובדה שהם מפוגגים את אשליית הוודאות והתקווה בה אנו עוטפים את עצמנו ואת ילדינו. אשליה הנחוצה על מנת לישון ולקום מידי בוקר ליום נוסף. ברגע אחד מחריד, האשליה מתפוגגת, ואנו נחשפים במערומינו לחוסר הוודאות הבלתי נמנע של קיומנו האנושי. אולם, כאשר כוחות החיים גוברים, ובלילה החשוך והסוער מבצבצת לה שוב להבה קטנטנה של חיים, של תקווה, הלב נקרע: כיצד אפשר עוד לקוות, לחיות, בעולם כזה שלקח מאתנו את יקירנו. לא רק שתקווה שכזו נדמית לחלוטין כבלתי אפשרית, היא אף נחווית כפשע, כבגידה של החיים באהובים המתים, כנטישה.

 


אולם, מבלי שנרצה ונרגיש החיים ממשיכים. ישנם ילדים, נכדים, חברים תומכים, אירועים משפחתיים משמחים ועבודה. ומפעם לפעם מצליחים לחייך ואף לצחוק בקול רם. על אף האסון הכבד, אנשים מוצאים דרכים להתמודד ולמצוא כוחות לחיות את החיים למען אלו שנשארו ולמען זכרם של אלו שאבדו. גם כאן הערב אנו יכולים להיאחז זה בזה, להתחמם ולחמם את הלבבות הקפואים, לספר ולהקשיב לאלו שיודעים ומסוגלים לשמוע, לאלו שיודעים על מה אנו מדברים, לאלו שמבינים את שפתנו. איננו יכולים להחזיר את היקרים האבודים, אולם בחיבורים אלו, אנו יכולים לתת אחד לשני, ולעצמנו, מקום ולו קטנטן לחיים, לתקווה. וזו הסיבה שאנו מסובים כאן הערב יחד, להדליק יחד, על אף הכל, נר קטן של תקווה בעולם כל כך חשוך.

 


בדצמבר 1980 שלף מארק צ'פמן את אקדחו וירה במוזיקאי האגדי ג'ון לנון. פשע שנאה זה לא הצליח לגדוע את המורשת המוזיקלית המרשימה כל כך של לנון ושל להקת החיפושיות. הערב נהיה שותפים שלו למשאלה לעולם טוב יותר ונשמע את השיר המפורסם Imagine "דמיינו".
 

Simply-Smart.com